Szukasz pracowników, ale zauważyłeś, że urzędy pracy nie wywiązują się należycie ze swoich obowiązków? Nie jesteś jednak skazany na pomoc ze strony państwa, możesz jej szukać także w instytucjach prywatnych, takich jak agencje pracy tymczasowej. Dlaczego warto nawiązać z nimi współpracę?

Na jakiej zasadzie działa agencja pracy tymczasowej?

Agencja pracy tymczasowej znajdzie Ci pracowników oraz zajmie się wszystkimi formalnościami związanymi z ich zatrudnieniem. Jest ona łącznikiem pomiędzy kandydatami do pracy a pracodawcą. Kiedy nawiążesz z nią współpracę, będziesz mieć do czynienia z umową trójstronną, której elementami są: agencja, pracodawca (nazywany także pracodawcą-użytkownikiem) oraz pracownik. 

Agencja pracy tymczasowej zajmuje się również poszukiwaniem i rekrutacją pracowników. I nie chodzi tu tylko o pozyskanie kandydatów z Polski, ale z całego świata. Profesjonalna agencja ma swoje metody szukania pracowników. Najczęściej działa na podstawie ogłoszeń z portali internetowych, mediów społecznościowych, własnych baz kandydatów i forów dyskusyjnych. Oczywiście to nie wszystkie sposoby, aby pozyskać kandydatów do pracy. Zostają oni poddani selekcji tak, aby jak najlepiej odpowiadali Twoim wymaganiom. 

Zatem do głównych zadań agencji pracy tymczasowej należy:

  • rekrutacja i selekcja pracowników, 
  • zatrudnianie pracowników, 
  • współpraca z pracodawcami, 
  • oddelegowanie pracowników do pracy.

Oprócz tego agencje proponują często korzystne rozwiązania, jakimi są:

  • leasing pracowniczy, 
  • outsourcing pracowniczy, 
  • legalizacja zatrudnienia cudzoziemców.

Jakie są korzyści współpracy z agencją pracy tymczasowej?

W naszym kraju wiele branż boryka się barkiem odpowiedniej kadry pracowniczej. Nie ma kto pracować w budownictwie, sektorze przemysłowym i przetwórstwie. Trudno także nie wspomnieć o branży HoReCa przeżywającej kryzys wywołany pandemią. Pracownicy, których zwolniono, znaleźli zatrudnienie w innych miejscach i obecnie w hotelarstwie oraz gastronomii brakuje rąk do pracy. 

Jedną z głównych korzyści, jakie odniesiesz, nawiązując współpracę z agencją pracy tymczasowej, jest dostosowanie formy zatrudnienia do Twoich potrzeb. Żyjemy w świecie, w którym przyszłość gospodarki jest niepewna, a lokalne i światowe kryzysy wpływają na wahania popytu. Jeśli zatem możesz dostosować formę zatrudnienia pracowników do kondycji finansowej swojego przedsiębiorstwa, koniecznie skorzystaj z tej szansy. 

Elastyczność zatrudnienia ma szczególne znaczenie w przypadku prac sezonowych i tymczasowych. 

Redukcja kosztów

To jeden z argumentów przemawiających za tym, aby nawiązać współpracę z agencją pracy tymczasowej. Rekrutacja i selekcja pracowników generuje poważne koszty i mocno obciąża dział HR (zwłaszcza w przypadku projektów masowych). Natomiast dzięki agencji pracy zminimalizujesz koszty i nie narazisz przedsiębiorstwa na straty. 

Kwestie prawne

Agencja pracy tymczasowej pomoże Ci także zalegalizować pobyt cudzoziemców w naszym kraju. Ponadto zajmie się ich transportem, zakwaterowaniem i wsparciem w rodzimym języku. 

Pamiętaj, że agencja pracy jest tak naprawdę pracodawcą pracownika tymczasowego. Dopełnia więc ona formalności związanych z dokumentacją pracowniczą, naliczaniem wynagrodzenia i odprowadzaniem składek. Agencja zatrudnia pracownika na czas określony, więc także wypłaca mu pensję (z pieniędzy wcześniej przekazanych jej przez pracodawcę). 

Współpraca z agencją pracy tymczasowej jest więc bardzo opłacalna. Dzięki niej: pozyskasz pracowników, dopasujesz struktury zatrudnienia do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa, zoptymalizujesz koszty rekrutacji i zatrudnienia, a także odciążysz dział HR.  

Więcej informacji na stronie http://geminijob.com/